A Nikon a piacon elsőként egy színes modellel bővíti digitális tükörreflexes fényképezőgépeinek termékcsaládját. A népszerű digitális tükörreflexes D3100 modell 2011. szeptember 22.-től egész Európában kapható lesz.
Az órát diavetítéssel kezdtük, miközben az oktató ismertette a különböző objektív- és lencsetípusokat. Megtudtuk, hogy a legjobbak a szimmetrikus objektívek és a zoom objektíveknek soha nem lesz olyan szép rajza, mint egy fixnek. Ezen információk birtokában az eddigi hezitálás után gyorsan megrendeltem egy 50 mm-es 1.8 fényerejű Nikon objektívet.
Szemléltető ábrákon láthattuk, hogyan épül fel egy objektív, és megtanultuk azt is, hogy a lencséken megfigyelhető kékes vagy barnás színt a tükröződésmentesítő réteg adja. Érdekes volt objektív metszeti rajzokat nézegetni a kivetítőn, bár a huszonharmadik már nem hozott annyira lázba, mint az első egynéhány.
Az objektívek felépítésének fotótörténeti változásait ugyan érdeklődve hallgattam, de képtelen voltam megjegyezni a különbségeket, ezért inkább majd letöltöm a fotósuli hallgatói számára fenntartott weboldaláról az anyagot és elolvasom még egyszer a fontos információkat.
Beszéltünk még a filmes fényképezésről, a kis, közepes és nagy formátumokról, az elérhető nagyságokról. Szóba került a viszonossági törvény és a multipop, azaz a többszörös expozíció, amely azt jelenti, hogy egy felvétel több villanással készül.
Bár egyelőre azt gondolom, maradok a digitális technikánál, azért felírtam, hogy a filmeket lehetőleg mélyhűtőben kell tárolni, valamint hogy az előhívott film is érzékeny, ezért ólomtasakban a helye.
Számomra ez volt az eddigi legunalmasabb óra, de persze tudom, hogy ezekre az ismeretekre is szükség van ahhoz, hogy jó fotós váljon belőlem. Mindazonáltal egyre jobban várom az igazi gyakorlatokat és a fotózás technikáját, trükkjeit bemutató előadásokat.