Két új GPS készülék a WayteQ-től. A WayteQ x980BT és x880 GPS eszközök elsősorban azoknak jelenthetnek megoldást, akiknél elsődleges szempont a megbízható, folyamatos GPS-vétel.
The Imaging Factory pluginek: Vignette, White Balance
A legutóbbi alkalommal a The Imaging Factory kimondottan digitális fényképekhez fejlesztett pluginjei közül szemezgettünk. Bemutattuk a hordó- és párnatorzítás, valamint a színhiba csökkentésére alkalmas Debarrelizert, illetve a perspektíva hatások beállítására szolgáló Perspective kiegészítést.
Az Adobe Photoshop alá telepíthető pluginek közül most két újabb kerül terítékre, ezúttal is a The Imaging Factory kínálatából. Telepítés után mindkettő a Photoshop Filter/theimagingfactory menü alól érhető el. A beszédes nevű Vignette eszközzel a képsarkok és szélek sötétedése tüntethető el, vagy éppen hozzáadható, a White Balance pedig a rosszul beállított fehéregyensúly miatti színeltolódást korrigálja. De lássuk őket kicsit részletesebben!
Vignette
Elég gyakori jelenség a kép sarkainak sötétedése, amely alapvető optikai probléma, főleg nagylátószögű objektíveknél. Okozhatja rosszul megválasztott kiegészítő, pl. előtétkonverter, vagy szűrő, amely egyszerűen belelóg a képmezőbe, sötét sarkokat hagyva maga után.
A fenti kép a Vignette plugin munkaablakát mutatja. Tetejét a megszokott előnézeti kép tölti ki, amit az alatta lévő +/- gombokkal nagyíthatunk és kicsinyíthetünk és képbe kattintva görgethetünk. Mivel a fotó bizonyos részeinek világosságát kell beállítanunk az egérmutatót a kép bármely pontja fölé állítva jobb oldalt megjelennek a pont színcsatorna értékei. Ezzel visszaellenőrizhető, hogy a kép fehérnek és feketének kívánt területei valóban megfelelő világosságúak-e.
Az első beállítás a Profile Type és a vignettálás formája állítható be vele, három alap formátumra: Leggyakrabban a Cosine 4th pontot fogjuk használni, ami a sarkok (szélek) sötétedése esetén nyújt segítséget. A Create Radial pontot körkörös sötétedésnél használjuk, ami ritkábban előforduló (nehezebben észrevehető) jelenség. Ilyenkor a középpont körül gyűrűsen jelentkezik az eltérés. Ugyanez átlósan is jelen lehet, amihez a Create Spatial menüpont ad megoldást.
A Lens Type-pal a fotóhoz használt objektív kategória illetve gyújtótávolság állítható be. Alacsonyabb gyújtótávolságnál, azaz nagylátószögnél, a képsarkoktól befelé nagyobb területen világosíthatunk, teleobjektívnél enyhébb a hatás, hiszen itt fordul elő legkevésbé a vignettálás. A Custom pontnál magunk állíthatjuk be az objektív gyújtótávolságát (mm), és/vagy a látószög (digitális fényképezőgépeknél az ekvivalens gyújtótávolságot kell beállítanunk). Emellett még öt kategória adható meg: Ultra-wide: ultra nagy látószögű objektív (16 mm) Wide-angle: nagylátószögű objektív (35 mm) Normal: alapobjektív (50 mm) Portrait: portré objektív (75 mm) Tele: teleobjektív (105 mm)
A plugin lelke a Luminance csúszka. Ezzel tüntethető el a sötétedés, illetve ezzel adható a képhez, ha úgy akarjuk. Negatív irányban tovább sötétíthető a Profile Typeban beállított terület (sarkok, gyűrűs közép, átlós), pozitív értéknél pedig világosíthatók ugyanezek.